Calendar

Donate

Search
tile-glvff

Greater Lehigh Valley Filmmaker Festival

Area filmmakers are invited to submit works for the 2017 Greater Lehigh Valley Filmmaker Festival (GLVFF), taking place April 8 at the Frank Banko Alehouse Cinemas of the ArtsQuest Center at SteelStacks.

The early submission deadline is February 1 at 9pm with a $10 fee per submission. The late deadline is March 1 at 9pm with a $20 fee per submission.

ArtsQuest is looking for new and seasoned filmmakers from the Greater Lehigh Valley to submit their work. Filmmakers from Eastern Pennsylvania and Central/Western New Jersey are also welcome to send submissions.

Submit Now

View submission guidelines

Partners
Past Winners
2015

Best Documentary: Letters to Frieda, Amy Unger (Allentown)

Best Web Series: Transform my Transformer, Dan Maher (Bethlehem)

Best Short <15min: In This Day and Age, Christine Shaman (Easton)

Best Short <50min: Temporary Shelter, Ellen Galperin, Toby Schwartz, Katie Weeks (Easton)

Audience Award: Letters to Frieda, Amy Unger (Allentown)

Best In Show: If I Had a Piano (I’d Play You the Blues), Stephanie Gardner (Emmaus)

2014

Best Feature: Living with the Tiger, Mike Thomas and Roberta Morris Purdee (Easton)

Best Documentary: Aftershocks, Jaccii Farris (Allentown)

Best Web Series: Shark Week, Marie Guglielmo (Allentown)

Best Commercial/PR Video: El Sistema, Phil Osborne (Allentown)

Best Short < 10min: Plugged In, Ryan Spence (Allentown)

Best Short 10-40mi: S.T.E.M. Education and Technology: A Philly Snapshot, Sumitha Ramesh (Colmar)

Audience Award: The White Faced Man, Luke Ramer (Macungue)

Honorable Mention: Just Like We Used To, Suzanne Doran (Allentown)

2013

Best Feature and Best Documentary: The Backyard Philly Project, Amanda Danziger (Allentown)

Best Short 15-50 Minutes: The First Four, Meghan Barwick, Laura Casale, Liana Prodorutti & Nadia Sasso (Bethlehem)

Best Short < 15min: Painted Love, John General (Hackettstown)

Best Web Series: The Flighty Ducks, Dan Maher (Bethlehem)

Audience Award: April Grace, Andrew Hutcheson (Washington)

Honorable Mention: Pulling Teeth, Jennifer Suwak & Steve Abruzzese (Bangor)

2012

Best Feature: Wallowitch & Ross: This Moment, Richard Morris (Bethlehem)

Best Short 15-50 Mintues: Doorman, Collin Kornfeind (Slatington)

Best Short < 15 Minutes: Please Kill Me Again, Spencer Snygg (Allentown)

Best Web Series: The Flighty Ducks, Dan Maher (Bethlehem)

Audience Award: The Super List, Adam Winston (Macungie)

Honorable Mention: A Cure, Matthew Herbertz (Center Valley)

2011

Best Documentary: Animating Autism, Sean Feely & John Gross (Lehigh Valley)

Best Feature: The Obsession, Spencer Snygg (Allentown)

Best Short Film: One Way Out, Eric Leadbetter (Bethlehem)

Best Young Filmmaker: A Rough Draft, Anthony Delluva (Lehigh Valley)

Special Technical Achievement: Here, Courtney Eady (Allentown)