Oktoberfest Schedule
Friday, October 13
Opens at 5 p.m.
Hofbräu Biergarten
6:30-8 p.m. | Fritz’s Polka Band
8:30 p.m. | GTV Almrausch Schuhplattlers
Samuel Adams/Dogfish Head Biergarten
5-6:30 p.m. | Polkadelphia
8-10 p.m.| Dina Hall Band
Spaten Biergarten
5:30-6:30 p.m. | Little Brass Band
7 p.m. | GTV Almrausch Schuhplattlers
8-9:30 p.m. | Tavern Tan
Yuengling Biergarten
6:30-8 p.m.| The Castaway Band
Levitt Pavilion SteelStacks
presented by Lehigh Valley Health Network
7-9 p.m. | Flight Risk
Oktoberfest Arena
7-8:30 p.m. | The Oktoberfest Kong Pong Tourney
9-11 p.m. | Karaoke with Royal
Saturday, October 14
Opens at 12:00 pm
SteelStacks
2-6 p.m. – Pierogipalooza
Hofbräu Biergarten
12-1:30 p.m. | Polkadelphia
2 p.m. | GTEV D’Lustigen Schuhplattlers
3-4 p.m. | Stephen Babcock
4:30-5:30 p.m. | Polkadelphia
7-8 p.m. | Polkadelphia
Samuel Adams/Dogfish Head Biergarten
12 p.m. | GTV Almrausch Schuhplattlers
1:30-3 p.m. | The Organization
3:15 p.m. | GTEV D’Lustigen Schuhplattlers
4:30 p.m. | GTEV D’Lustigen Schuhplattlers
5:30-7 p.m. | Reservoir Hill
7:15 p.m. | The Pennsylvania State Steinholding Championship Presented by Samuel Adams, produced in partnership with the US Steinholding Association
8-9 p.m. | The BriTles
Spaten Biergarten
1 p.m. | GTV Almrausch Schuhplattlers
2-3 p.m. | Rock and a Hard Place
3:30 p.m. | GTV Almrausch Schuhplattlers
5:30-7 p.m. | Kelley, Ellis, Flynn
8-9 p.m. | DMC DUO
Yuengling Biergarten
12-1:30 p.m.| All The Kings Men: Jolly Joe Timmer Tribute
3-4 p.m. | Polkadelphia
4:30-5:30 p.m. | ABE Idol Winner
7-8 p.m.| Jeiris Cook
Brewers’ Village
1-4 p.m. | VIP Session One: Brewers’ Village presented by The Lehigh Valley Brewers Guild
2-4 p.m. | GENERAL ADMISSION Session One: Brewers’ Village presented by The Lehigh Valley Brewers Guild
5-8 p.m. | VIP Session Two: Brewers’ Village presented by The Lehigh Valley Brewers Guild
6-8 p.m. | GENERAL ADMISSION Session One: Brewers’ Village presented by The Lehigh Valley Brewers Guild
Fowler Blast Furnace Room
6 p.m. | A Taste of Austria: A Wine, Liquor, and Food Pairing
8:30 p.m. | Dragtoberfest
Sunday, October 15
Opens at 12:00 pm
Hofbräu Biergarten
12-1:30 p.m. | Josef Kroboth Quartet
3-4 p.m. | Kendal Conrad
4:05 p.m. | GTEV D’Lustigen Schuhplattlers
Samuel Adams/Dogfish Head Biergarten
12 p.m. | GTV Almrausch Schuhplattlers
1:30-3 p.m. | Life After Dead: Grateful Dead Tribute
3:30 p.m. | GTV Almrausch Schuhplattlers
4:30-6 p.m. | The Stray Seeds
Spaten Biergarten
1 p.m. | GTV Almrausch Schuhplattlers
2-3 p.m. | Stacy Gabel Band
3 p.m. | GTEV D’Lustigen Schuhplattlers
4:30-5:30 p.m. | Melody Cruz & the Keystones
Yuengling Biergarten
12-1:30 p.m.| John Stevens Polka Trio
2 p.m. | GTEV D’Lustigen Schuhplattlers
3-4:30 p.m.| Alex Radus Quartet
Oktoberfest Arena
12 p.m. | Oktoberfest Pup Parade
1:30 & 3 p.m. | The Oktoberfest Wiener Dog Races
4:30 p.m. | Cyr Wheel Performance